DEN S HANDICAPEM - cesta za nádherným městem...

11. března 2007 v 21:49 | autor jsem já a plno hodných lidí z Č. Krumlova |  článečky o cestách životem...


Krásný zážitek ze zářiové soboty v Českém Krumlově...

V sobotu 11. září jsem měla velké rozhodování. Tento den byly dvě pro mě velké "akce" a já nevěděla, kam vlastně...!? Ta první byla velice pragmatická - začínal mi další ročník školy kterou studuji dálkově, tedy vždy v sobotu a každé chybění budu asi těžce dohánět. Nevím, nikdy jsem nechyběla..., jsem taková ta trochu... "šprtka". Jsem vozíčkářka postižená dětskou mozkovou obrnou a ve škole si vše nahrávám na kazety v diktafonu a píšu jen krátké poznámky. Doma pak přepisuju výklad do sešitů. To proto, že píšu pomaleji, tak abych nezdržovala...
No a ta druhá nabízená akce slibovala veselí, zábavu, krásné zážitky z historického městečka, tedy byla hodně přitažlivá. "DEN S HANDICAPEM" se to jmenovalo. Když jsem se v červenci či srpnu registrovala do Českého Krumlova, ani jsem si neuvědomila, že by mohlo ten den začínat vyučování ... A taky mi moc nedošlo, že Harrachov kde bydlíme je od Českého Krumlova 300 km, tedy vstávat v půl 4...! A ... "babo raď"...! Povinnost volala a zábava lákala... Nikdy jsem v tom krásném městečku "na Vltavě" nebyla a nakonec...! ...však je to taky kus vzdělávání vidět historickou krásu města, kterou chrání UNESCO jako světové dědictví, ne...? - přemlouvaly jsme se s mamkou navzájem. Omluvila jsem se ve škole, tam dostala "požehnání", že takovou krásnou akci si nesmím nechat ujít a vyrazili jsme. Tentokrát i táta, mamka, já a můj zlatý retrívr Sam. Hlavně, aby vyšlo počasí...!
Po příjezdu jsem se zaregistrovali ve velikém stanu, pořadatelé nás příjemně uvítali, dostali jsme plánky, mapky a vstupenky na všechny mnou objednané akce. Byly to: - vyhlídková plavba po Vlatavě na raftu /nakonec jsme raděj vybrali pro mě přístupnější vor.../, ve 14 hodin návštěva Barokního divadla na V. nádvoří zámku, potom v 15 hodin prohlídka Státního hradu a zámku Český Krumlov a nakonec umění - výstava Egon Schiele Art Centrum, International Art Studio a úplně nakonec mělo být modelování, to už jsme bohužel nestihli.
Připadala jsem si jako nějaká mediální hvězda, když za mnou přišel mladík s velký foťákem na krku, že je z místních novin a jestli mu můžu zodpovědět pár otázek. Pokračovalo to kameramanem a redaktorkou ČT1 Kristýnou Vrkočovou a to jsem byla docela nervózní, co asi já, dvacetiletá holka, budu říkat do televize. No, snad dobrý...! Ještě mě čekal jeden "nerváček", rozhovor s moderátorkou odpoledního dění na náměstí Bárou Štěpánovou. Tedy pódium a mikrofon a kdovíjaké otázky ... no, nervy to byly...! Ale to předbíhám... Moje seznámení se s Českým Krumlovem bylo úžasné! Na voru jsem seděla poprve a mladý vorař poutavě vyprávěl historii tohoto kouzelného městečka a veselé a zajímavé historky nebraly konce. Něco se mi vybavilo z dějepisu /vzpoměla jsem na chvíli na školu..., ale jen na malý moment ... /. Viděli jsme krásný Kostel sv. Víta s latinskou školou, podjeli most dr.Edvarda Beneše, minuli bývalý městský pivovar a dům Egona Schieleho. Jen jsme se kochali a fotili a vrývali si do paměti tu historickou nádheru. Pohled na zámecký komplex s čtyřpatrovým Plášťovým mostem, Mincovnou, Hrádkem a krásnou barevnou věží, byl z Vlatavy ještě úchvatnější. Podjeli jsme Lazebnický most, kde mávalo a volalo Ahoj množství turistů, minuli Kostel sv. Jošta, jejíž věž byla jakoby vedle té barevné, zámecké a za chvíli jsme přiráželi ke břehu. Tam na nás čekaly naše invalidní vozíky, které nám laskaví pořadatelé převezli autem. No zážitek přepěkný...
Na V. zámecké nádvoří k Zámeckému divadlu je to hodně do kopce, opravdu hodně. Ale taťka to zvládnul, vytlačil mě a mamka se Samem pomohli. Ale do Zámeckých zahrad, odkud byl vstup na prohlídku zámku, tak to funěli všichni. Já ne, já se vezla ... to mi připomělo moment v první třídě na základce, když na školním výletě na rozhlednu "Štěpánka" mi spolužáci záviděli, že se vezu a oni musej šlapat...! Říkali: "..Maru, ty se máš...!"
Všechna ta zachovalá historie uvnitř budov a z té výšky nádherné pohledy z oken na malebný Český Krumlov, to byl fakt zážitek...! A že to bylo přístupno tolika handicapovaným, to "klobouk dolů" před pořadateli... ! A výstavy a galerie a všude barevné obchůdky a zahrádky a všechno byly tak hluboké zážitky taky proto, že tu krásu měli možnost vidět nejen zdraví... Pro vozíčkáře to není až tak obvyklé...
A na závěr zážitek na náměstí. Přicházeli jsme a už bylo slyšet hlas herečky a moderátorky Báry Štěpánové. Na pódium byl nájezd i schody. Chodící návštěvníci měli možnost si vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, nebo výjezd po schodech na schodolezu, a taky s páskou na očích se projít s bílou holí. Prostě být na malou chvíli handicapovaným člověkem. Byl to myslím moc dobrý nápad...
No a pak mě volala na pódium paní Štěpánová a já tam chvilku povídala o tom, jaké to je být "dívka na invalidním vozíku", a jak to bylo v pubertě a jak se mi studuje obchodně - právní akademie, a taky jak to bylo s mým studiem v Americe, a tak ... Paní Bára byla příjemná a povídaly jsme si i po vystoupení a podepsala mi svoje fotky a byl to pro mě nový zážitek, povídat si se slavnou herečkou.
Nakonec jsem se i dočkala svého milovaného herce a vzoru v "nevzdávání se" - Honzy Potměšila. Dohrál právě divadelní představení "Růže pro Algernon", tedy přijel později. A taky zajímavě povídal na pódiu o svém postižení a o životě vůbec, a taky se mi podepsal.
Jediný den a tolik zážitků! Ráda bych touto cestou poděkovala všem pořadatelům a všem pomocníkům ve žlutých tričkách a Pomocným tlapkám, že ukázali svou práci s výcvikem pejsků pro postižené. Taky skvělým hercům Báře Štěpánové a Honzovi Potměšilovi a všem tolerantním, trpělivým a usměvavým lidem v Českém Krumlově. Těším se na příští rok. Tuto akci si nenechte utéct, stojí fakt za to...! Díky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Vachová Klára Vachová | Web | 29. prosince 2017 v 17:14 | Reagovat

My jsme měli problém se schody do školy (doma schody nemáme), proto sem dám tip. Nejjednodušší je vyřídit si sami dotaci (ve výši 100%) na schodolez pro dítě nebo kohokoliv. Nám s tím pomohli dva pánové z Moravy, kontakt zde - http://schodolez.eu/  Vše bylo vemi jendoduché, neplatili jsme ani korunu a celý proces trval 2 měsíce.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama