DEN S HANDICAPEM - cesta za nádherným městem...

11. března 2007 v 21:49 | autor jsem já a plno hodných lidí z Č. Krumlova |  článečky o cestách životem...


Krásný zážitek ze zářiové soboty v Českém Krumlově...

V sobotu 11. září jsem měla velké rozhodování. Tento den byly dvě pro mě velké "akce" a já nevěděla, kam vlastně...!? Ta první byla velice pragmatická - začínal mi další ročník školy kterou studuji dálkově, tedy vždy v sobotu a každé chybění budu asi těžce dohánět. Nevím, nikdy jsem nechyběla..., jsem taková ta trochu... "šprtka". Jsem vozíčkářka postižená dětskou mozkovou obrnou a ve škole si vše nahrávám na kazety v diktafonu a píšu jen krátké poznámky. Doma pak přepisuju výklad do sešitů. To proto, že píšu pomaleji, tak abych nezdržovala...
No a ta druhá nabízená akce slibovala veselí, zábavu, krásné zážitky z historického městečka, tedy byla hodně přitažlivá. "DEN S HANDICAPEM" se to jmenovalo. Když jsem se v červenci či srpnu registrovala do Českého Krumlova, ani jsem si neuvědomila, že by mohlo ten den začínat vyučování ... A taky mi moc nedošlo, že Harrachov kde bydlíme je od Českého Krumlova 300 km, tedy vstávat v půl 4...! A ... "babo raď"...! Povinnost volala a zábava lákala... Nikdy jsem v tom krásném městečku "na Vltavě" nebyla a nakonec...! ...však je to taky kus vzdělávání vidět historickou krásu města, kterou chrání UNESCO jako světové dědictví, ne...? - přemlouvaly jsme se s mamkou navzájem. Omluvila jsem se ve škole, tam dostala "požehnání", že takovou krásnou akci si nesmím nechat ujít a vyrazili jsme. Tentokrát i táta, mamka, já a můj zlatý retrívr Sam. Hlavně, aby vyšlo počasí...!
Po příjezdu jsem se zaregistrovali ve velikém stanu, pořadatelé nás příjemně uvítali, dostali jsme plánky, mapky a vstupenky na všechny mnou objednané akce. Byly to: - vyhlídková plavba po Vlatavě na raftu /nakonec jsme raděj vybrali pro mě přístupnější vor.../, ve 14 hodin návštěva Barokního divadla na V. nádvoří zámku, potom v 15 hodin prohlídka Státního hradu a zámku Český Krumlov a nakonec umění - výstava Egon Schiele Art Centrum, International Art Studio a úplně nakonec mělo být modelování, to už jsme bohužel nestihli.
Připadala jsem si jako nějaká mediální hvězda, když za mnou přišel mladík s velký foťákem na krku, že je z místních novin a jestli mu můžu zodpovědět pár otázek. Pokračovalo to kameramanem a redaktorkou ČT1 Kristýnou Vrkočovou a to jsem byla docela nervózní, co asi já, dvacetiletá holka, budu říkat do televize. No, snad dobrý...! Ještě mě čekal jeden "nerváček", rozhovor s moderátorkou odpoledního dění na náměstí Bárou Štěpánovou. Tedy pódium a mikrofon a kdovíjaké otázky ... no, nervy to byly...! Ale to předbíhám... Moje seznámení se s Českým Krumlovem bylo úžasné! Na voru jsem seděla poprve a mladý vorař poutavě vyprávěl historii tohoto kouzelného městečka a veselé a zajímavé historky nebraly konce. Něco se mi vybavilo z dějepisu /vzpoměla jsem na chvíli na školu..., ale jen na malý moment ... /. Viděli jsme krásný Kostel sv. Víta s latinskou školou, podjeli most dr.Edvarda Beneše, minuli bývalý městský pivovar a dům Egona Schieleho. Jen jsme se kochali a fotili a vrývali si do paměti tu historickou nádheru. Pohled na zámecký komplex s čtyřpatrovým Plášťovým mostem, Mincovnou, Hrádkem a krásnou barevnou věží, byl z Vlatavy ještě úchvatnější. Podjeli jsme Lazebnický most, kde mávalo a volalo Ahoj množství turistů, minuli Kostel sv. Jošta, jejíž věž byla jakoby vedle té barevné, zámecké a za chvíli jsme přiráželi ke břehu. Tam na nás čekaly naše invalidní vozíky, které nám laskaví pořadatelé převezli autem. No zážitek přepěkný...
Na V. zámecké nádvoří k Zámeckému divadlu je to hodně do kopce, opravdu hodně. Ale taťka to zvládnul, vytlačil mě a mamka se Samem pomohli. Ale do Zámeckých zahrad, odkud byl vstup na prohlídku zámku, tak to funěli všichni. Já ne, já se vezla ... to mi připomělo moment v první třídě na základce, když na školním výletě na rozhlednu "Štěpánka" mi spolužáci záviděli, že se vezu a oni musej šlapat...! Říkali: "..Maru, ty se máš...!"
Všechna ta zachovalá historie uvnitř budov a z té výšky nádherné pohledy z oken na malebný Český Krumlov, to byl fakt zážitek...! A že to bylo přístupno tolika handicapovaným, to "klobouk dolů" před pořadateli... ! A výstavy a galerie a všude barevné obchůdky a zahrádky a všechno byly tak hluboké zážitky taky proto, že tu krásu měli možnost vidět nejen zdraví... Pro vozíčkáře to není až tak obvyklé...
A na závěr zážitek na náměstí. Přicházeli jsme a už bylo slyšet hlas herečky a moderátorky Báry Štěpánové. Na pódium byl nájezd i schody. Chodící návštěvníci měli možnost si vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, nebo výjezd po schodech na schodolezu, a taky s páskou na očích se projít s bílou holí. Prostě být na malou chvíli handicapovaným člověkem. Byl to myslím moc dobrý nápad...
No a pak mě volala na pódium paní Štěpánová a já tam chvilku povídala o tom, jaké to je být "dívka na invalidním vozíku", a jak to bylo v pubertě a jak se mi studuje obchodně - právní akademie, a taky jak to bylo s mým studiem v Americe, a tak ... Paní Bára byla příjemná a povídaly jsme si i po vystoupení a podepsala mi svoje fotky a byl to pro mě nový zážitek, povídat si se slavnou herečkou.
Nakonec jsem se i dočkala svého milovaného herce a vzoru v "nevzdávání se" - Honzy Potměšila. Dohrál právě divadelní představení "Růže pro Algernon", tedy přijel později. A taky zajímavě povídal na pódiu o svém postižení a o životě vůbec, a taky se mi podepsal.
Jediný den a tolik zážitků! Ráda bych touto cestou poděkovala všem pořadatelům a všem pomocníkům ve žlutých tričkách a Pomocným tlapkám, že ukázali svou práci s výcvikem pejsků pro postižené. Taky skvělým hercům Báře Štěpánové a Honzovi Potměšilovi a všem tolerantním, trpělivým a usměvavým lidem v Českém Krumlově. Těším se na příští rok. Tuto akci si nenechte utéct, stojí fakt za to...! Díky!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama