HRDÝ BUDŽES - cesta za divadlem

11. března 2007 v 13:18 | autor jsem já - školní slohovka |  setkávání..


Referát o divadelním krásném představení, který jsem dělala asi před rokem ve škole...


Divadelní představení divadla v Jablonci nad Nisou jsou pro mě vždycky vzácným kulturním zážitkem. Jezdíme sem pravidelně. Tentokrát nás čekala komedie s názvem Hrdý Budžes. Vůbec jsme netušili, co si pod tím názvem představit a naše překvapení bylo opravdu velké. Hlavní postavou hry byla Bára Hrzánová jako malá osmiletá holčička Helenka Součková, která popisuje socialististickou dobu svýma dětskýma očima. A s obrovskou odzbrojující najivitou a důvěrou. Celé představení Helenka mluví, mluví a mluví.
Herečka paní Hrzánová absolvovala gymnázium a herectví na pražské DAMU, hrála v Národním divadle, v Divadle Na zábradlí a dalších pražských i mimopražských divadlech. Je vdaná za herce Radka Holuba, má syna Toníka, psa, kočku. Dost točí filmy a dnes je herečkou na volné noze.
Na scénu vběhla Bára Hrzánová jako malá přitloustlá holčička s aktovkou na zádech a kabátkem přepnutým o knoflík. Lidé v hledišti se okamžitě začali smát a takřka po celou dobu představení nepřestali. Další dva herci Jarmila Vlčková a Libor Jeník měli spoustu rolí, do nichž plynule přecházeli jak Bára své zážitky vyprávěla . Soudružka, maminka Kačenka, babička, učitelka, dotorka…, soudruh, tatínek Brďoch, dědeček, Pepíček, ředitel, inženýr, doktor… - to všechno byli postupně oni dva. Helenčiny zážitky z domova, ze školy, ze školního výletu, z divadelního zákulisí, kam chodila za svými rodiči a kam přivedla i svého kamaráda Seckého, a další postřehy z jednoho roku svého života vypráví tak neuvěřitelně upřímnou mluvou malé, chytré a důvěřivé školačky, že se vžijete nejen do té doby socialismu, ale i začnete věřit, že Báře Hrzánové je 8, později 9 let a tolik touží být "Jiskřičkou"! Zažívá neuvěřitelná dobrodružství, která jsou vlastně klasickým obrazem té mizerné doby, ale důvěřivá Helenka svým čistým srdcem ve všem vidí krásné zážitky dětství.
Samozřejmě hra obsahovala i smutnější momenty jejího života. Třeba když Helenčina maminka, které říká Kačenko, přijde o práci v divadle kvůli komunistickým intrikám, nebo když netaktní učitelka Helence řekne, že její táta Brďoch je její nevlastní. Její vlastní táta Freistein je "utečený" v Americe, a proto vznikají další problémy, jak to tak v té ustrašené době chodilo. Helenka všechno hodnotí a komentuje laskavým humorem spisovatelky Ireny Douskové, která vzpomíná na mizerná socialistická léta s veselou nostalgií a dokonce s láskou. Protože děti jsou schopné uvěřit, že život je krásný.
Nejmilejší a překvapivé pro diváka je zjištění, že Helenky vzor - "hrdý Budžes", asi "statečný indián" jakým si přála taky být, protože "vytrval", je Helenky zkomolená a nepochopená básnička S .K. Neumanna "A hrdý buď !" …A hrdý buď, žes vytrval, žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí…".
Irena Dousková se narodila v roce 1964 v Příbrami, opravdu byla na vlastní žádost Jiskřičkou, a pak i Pionýrkou a pionýrskou kronikářkou. Její rodiče hodně lpěli na jejím vzdělání, tak po gymnaziu studovala na právnické fakultě. Pak dělala různá povolání a psala a psala. Je vdaná, má dvě děti a napsala několik knih, například Pražský zázrak, Goldstein píše dceři, Hrdý Budžes, Někdo s nožem a další. Tato divadelní hra je její výpovědí o vlastním dětství. Je to veliká legrace a přitom má rysy velké tragedie té doby.
Vybrala jsem si toto téma, protože nejen postava Helenky v podání znamenité herečky Báry Hrzánové, ale i přiblížení té smutné doby tímto humorným způsobem, se mi moc líbilo. A nejen mě. Když hra skončila, bylo tolik potlesku a celé hlediště stálo, nastrojené dámy slzely do kapesníčků a posmrkávali i mnozí pánové, že toto jsem ještě nikdy v divadle nezažila. A to jezdíme už hodně let! A taky skvělé paní Hrzánové se koulely po tvářích slzy dojetí. Největšího ocenění se jí dostalo při vyhlašování Cen Thálie za rok 2004. Bára Hrzánová za roli Helenky Součkové tuto sošku právem obdržela. Každému přeji prožít tento divadelní zážitek s hrou Hrdý Budžes.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama