HOLANDSKO - cesta za poznáváním..

11. března 2007 v 13:00 | autor jsem já |  úžasné cestování

Narozeninový dárek - nádherný a kytkami provoněný výlet do Holandska ...


MĚLA JSEM NEDÁVNO NAROZENINY A NAŠI KAMARÁDI A MOJE VELKÁ RODINA VÍ, ŽE NEJKRÁSNĚJŠÍM DÁRKEM PRO MĚ JE CESTOVÁNÍ. TAK JSEM ZASE MĚLA MOŽNOST VIDĚT NOVÁ MÍSTA A PROŽÍT ZAJÍMAVÉ ZÁŽITKY, PROTOŽE SE VŠICHNI SLOŽILI A JÁ JELA S MAMKOU NA "KVĚTINOVÉ KORZO" DO HOLANDSKA. A NEJEN NA TO KORZO...

HOLANDSKO, NIZOZEMÍ, NEDERLAND... ANI NEVÍM, JAK JE TO VLASTNĚ SPRÁVNÉ. VŠICHNI ALE VÍ, ŽE JE TO ZEMĚ TULIPÁNŮ, VĚTRNÝCH MLÝNŮ, DŘEVÁKŮ A SÝRŮ. TAKY ZEMĚ KANÁLŮ, KTERÝM SE ŘÍKÁ GRACHTY, ZEMĚ TISÍCŮ PŘÍŠERNÝCH JÍZDNÍCH KOL PŘIVÁZANÝCH KE KDEJAKÉMU ZÁBRADLÍ ČI PLOTU, ZEMĚ PIVA HEINEKEN, ALE HLAVNĚ ZEMĚ PLNÁ TOLERANTNÍCH HOLANĎANŮ. JO, ZAJÍMAVOST - KOLO ZDE MÁ NA SILNICI PŘEDNOST PŘED AUTY I CHODCI!
NÁŠ ZÁJEZD SE JMENOVAL "KVĚTINOVÉ KORZO". KAŽDÝ ROK, PŘEDPOSLEDNÍ DUBNOVOU SOBOTU, SE V MĚSTEČKU NOORDWIJK ODEHRÁVÁ NĚCO NEUVĚŘITELNÉHO, NĚCO NÁDHERNĚ VOŇAVÉHO! VŠICHNI OZDOBÍ SVÁ AUTA KVĚTINAMI A HLAVNĚ - VÝTVARNÍCI VYTVOŘÍ Z KYTEK KOUZELNÉ ALEGORICKÉ VOZY S PŘEKRÁSNÝMI VÝJEVY. SJEDOU SE MILOVNÍCI KVĚTIN Z CELÉHO SVĚTA, VŠUDE HRAJE HUDBA A KDYŽ SE PRŮVOD DÁ DO POHYBU, JEN CVAKAJÍ FOTOAPARÁTY A BZUČÍ KAMERY. NÁDHERNÝ ZÁŽITEK!

PO BAREVNÉ VOŇAVÉ KRÁSE JSME JELI DO AMSTERDAMU. TADY JSOU TY ZAJÍMAVÉ STARÉ KANÁLY ZVANÉ GRACHTY, BRUSÍRNA DIAMANTŮ, MUZEUM "RIJKSMUSEUM" S REMBRANDTOVOU "NOČNÍ HLÍDKOU", TAKY MUZEUM VINCENTA VAN GOGHA S JEHO VÍC JAK 200 OBRAZY, 500 AKVARELY A DALŠÍMI SKVOSTY. VŠUDE SE PRODÁVAJÍ REPRODUKCE OBRAZŮ HOLANDSKÝCH IMPRESIONISTŮ A NA SUVENÝRECH JSOU TAKY. MÁME MAGNET NA LEDNIČKU S VAN GOGHOVÝMI SLUNEČNICEMI.

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTÍ BYL PAMÁTNÍK NA "BITVU V ARNHEMU" Z II. SVĚTOVÉ VÁLKY, A TAKY NÁVŠTĚVA UNIVERZITNÍHO MĚSTA UTRECHT SE ZNÁMOU NEJVYŠŠÍ A NEJKRÁSNĚJŠÍ CHRÁMOVOU VĚŽI HOLANDSKA JMÉNEM "DOMTOREN". TROCHU NOSTALGIE JSME VŠICHNI CÍTILI V MĚSTĚ NAARDEN U SOCHY A POSLÉZE U HROBU A V MUZEU VELIKÉHO "UČITELE NÁRODŮ" - J. A. KOMENSKÉHO. JE TO DŮSTOJNÉ MÍSTO A VŠICHNI JSME BYLI TAK NĚJAK HRDÍ NA TO, ŽE JE "NÁŠ"...

DALŠÍ ZASTÁVKA BYLA V MĚSTEČKU VOOLENDAM NA MALÉ FARMĚ, KDE NÁM PŘEDVEDLI /V LEGRAČNÍ ČEŠTINĚ!/ VÝROBU SÝRŮ. TAKY JSME MĚLI MOŽNOST OCHUTNÁVKY A NEJLEPŠÍ BYL JEDNOZNAČNĚ SÝR KOZÍ. VÝROBA DŘEVÁKŮ BYL TAKY MOC ZAJÍMAVÝ ZÁŽITEK A V MALÉ PRODEJNIČCE JICH BYLY STOVKY. MALINKÉ I VELKÉ, MALOVANÉ I PŘÍRODNÍ, DŘEVĚNÉ I KERAMICKÉ, S MAGNETEM I JAKO PŘÍVĚSKY KE KLÍČŮM, ČI JAKO KASIČKA PRO DĚTI.
PRO MILOVNÍKY KVĚTIN, HLAVNĚ TULIPÁNŮ, NARCISŮ A HYACINTŮ, BYL ČAROKRÁSNÝ PARK KEUKENHOF. NÁDHERNÉ PESTROBAREVNÉ ZÁHONY, VODOTRYSKY A JEZÍRKA, MALÉ KOVOVÉ SOCHY A PAVILON S UKÁZKAMI KVĚTINOVÝCH VAZEB. JINÝ SE STOVKAMI UŠLECHTILÝCH ORCHIDEÍ A DALŠÍ S VYŠLECHTĚNÝMI TULIPÁNY NEVŠEDNÍCH BAREV, TVARŮ I VELIKOSTÍ. KRÁSA, AŽ OČI PŘECHÁZELY...

DALŠÍ DEN JSME TRÁVILI DÍLEM V ROTTERDAMU, KDE JE NEJVĚTŠÍ SVĚTOVÝ PŘÍSTAV A ZNÁMÁ 180 m VYSOKÁ OTÁČIVÁ VĚŽ EUROMAST, DÍLEM V NEDALEKÉM MĚSTEČKU DELFT, PŘI NÁVŠTĚVĚ KERAMIČKY ZNÁMÉ VÝROBOU MODROBÍLÉ FAJÁNSE.

POSLEDNÍ MÍSTO NAŠEHO POBYTU BYLO MĚSTO SE SÍDLEM MEZINÁRODNÍHO SOUDU - DEN HAAG. SLUNÍČKO SVÍTILO A NEDALEKO BYL ZNÁMÝ MADURODAM S "HOLANDSKEM V MINIATUŘE". NEJZNÁMĚJŠÍ HISTORICKÉ I SOUČASNÉ BUDOVY A MONUMENTY HOLANDSKA VYVEDENÉ V POMĚRU 1:25. MEZI TÍM JEZDILY MALÉ VLAKY A LODĚ A AUTA A TOČILY SE VĚTRNÉ MLÝNY A Z KOSTELÍKU ZNĚLY PÍSNĚ Z BOHOSLUŽBY A NA POUTI SE TOČILY MALÉ KOLOTOČE A VYHRÁVALA HUDBA Z TLAMPAČŮ. NĚCO POHÁDKOVĚ MILÉHO A KOUZELNÉHO PRO DĚTI I DOSPĚLÉ.
BYLA ZDE TAKY PŘEKRÁSNÁ EXPOZICE "LEDOVÁ KRÁSA". VELIKÝ STAN, KDE NÁS OBLÉKLI DO VELKÝCH PÉŘOVÝCH VEST /UVNITŘ BYLO -11 STUPŇŮ/ A MY VEŠLY MEZI OPRAVDOVOU LEDOVOU KRÁSU. DOMY, BRÁNY, SOCHY, KOŇSKÉ SPŘEŽENÍ I S KOČÁREM, MEDVĚDICE S MEDVÍĎATY, VOJÁCI A DALŠÍ VÝJEVY, TO VŠECHNO VYSEKANÉ Z LEDU A BAREVNĚ NASVÍCENÉ. TROCHU JSME FOTILY, ALE ZA CHVÍLI BATERIE ZAMRZLY. I NA KAMEŘE! PŘESTO TO BYL DALŠÍ KRÁSNĚ BAREVNÝ AČ DOST STUDENÝ ZÁŽITEK.

DO PŘÍMOŘSKÝCH LÁZNÍ SCHEVENINGEN A DO HISTORICKÉ ČÁSTI HAAGU JSME SE MĚLI DOPRAVIT TRAMVAJÍ, PROTOŽE NÁŠ AUTOBUS MĚL POVINNOU PŘESTÁVKU. MŮJ VOZÍK SE ALE DO DVEŘÍ TRAMVAJE NEVEŠEL, TAK JSME DOŠLY S MAMKOU PĚŠKY DO CENTRA HAAGU, ALE K MOŘI UŽ NE. PLNO OBCHODŮ, KRÁSNÝCH MODERNÍCH I HISTORICKÝCH STAVEB, HOSPŮDEK, SUPERMARKETŮ, KFC I McDONALDŮ, JAKO V KAŽDÉM JINÉM SVĚTOVÉM VELKOMĚSTĚ.

V HOLANDSKU JSME VIDĚLY MNOHO BAREVNÉ KRÁSY A SEZNÁMILY SE TROCHU S HISTORIÍ I SOUČASNOSTÍ TÉTO LIBERÁLNÍ A DOBROSRDEČNÉ ZEMĚ. NAFOTILY JSME NA 500 FOTEK A NATOČILY HODINOVÝ FILM PRO VZPOMÍNKY.
BYL TO PŘEPĚKNÝ ZÁŽITEK. BUDETE-LI MÍT MOŽNOST, JEĎTE SE TAM PODÍVAT. STOJÍ TO FAKT ZA TO!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama