Glen Hansard - cesta za irskou hudbou...

11. března 2007 v 13:13 | napsala mamka |  setkávání..
Skvělej a úžasnej irskej písničkář Glen Hansard v Rock Cefé v Praze ... a můj drobnej problémek - "malej páníček" ...
Tak to byl teda "nářez" ! Úžasnej koncert, narvanej sál, šťastná Maruška... - no, co si můžu víc přát..? Jeden "mastnej" kluk to trochu narušil, ale jinej to vyřešil...

Jely jsme s Maruškou v sobotu po škole do Prahy, protože v 8 večer začínal koncert Glena Hansarda, skvělého irského písničkáře ... řekla bych - zpěváka rockových balad od srdce. Nevím, kam se jeho styl hraní a zpěvu dá zařadit, ale vím, že to byl úžasnej zážitek. Bylo krásný pozorovat to Glenovo nadšení a je naprosto jasná jeho lásku ke hraní a zpívání. Vtáhne vás do toho a ... když text znáte - zpíváte ... a ječíte a tleskáte, celého vás zaplní to jeho ohromné nadšení a energie hudby. Zpíval v Rock Café na Národní třídě...
Přijely jsme raděj o tři čtvrtě hodiny dřív a bylo to dobře. Už před pódiem postávalo docela dost mladých lidí, .. ale natlačila jsem s úsměvem Marušku s mezi ně se slovy:
"Můžu k vám sem šoupnout jednu vozíčkářku? Přes ni uvidíte, nebojte, ale ona přes vás ne..!" Nikdo neprotestoval, naopak, bez problémů a vesele ji, vlastně nás obě, pustili mezi sebe.
Začalo to všechno naprosto nečekaně a skvěle. Kapela The Frames, se kterou zpívá a hraje Glen Hansard, přicházela na pódium - obecenstvem. V Rock Café není jiný přístup na jeviště, jen přes sál.. Tak se stalo srandovní a opravdu nečekaný, přímo blízký a úplně "dotekový" - setkání s Glenem Hansardem. Poklepal mi na rameno takovej nějakej holohlavej pán a rozpačitě /anglicky/ se ptal, jestli kolečko Maruščinýho vozíku jej udrží, když na něj stoupne. Maruška řekla: "Yes, no problem!" ... a pán vyskočil na pódium přes to Marušky vozík. No a další noha na tom kolečku byla - Glenova. Položil Marušce ruku na rameno, a pak ji jako omluvně pohladil po vlasech, jako ".. sorry. že ti šlapu na vozík ..!".. a vyskočil na pódium taky. Další členové kapely The Frames šli jinými směry k pódiu, takže přes Marušky vozík už nikdo neskákal. To jen tak pro zajímavost...
Hráli v sestavě ... z leva - kytara, housle, Glen - kytara a zpěv, bicí, basová kytara a zpěv /občas klávesy/. Nastoupili a hráli naprosto úžasně a naplno od první písničky do poslední. Dvě plné hodiny.
A Glen Hansard? To je teda případ...! Ale profitujem z toho všichni, kdo ho máme rádi. Ve svých třinácti letech přestal chodit do školy a začal si vydělávat hraním v dublinských ulicích. A "dotrénoval" se k hudbě naprosto úžasné... Kromě působení ve své domovské kapele The Frames natočil Glen Hansard také album s českou zpěvačkou a klavíristkou Markétou Irglovou. Jejich album The Swell Season vyšlo v roce 2006, jeho název odkazuje na Škvoreckého román Prima sezóna. A impulsem pro jeho vznik bylo přání Jana Hřebejka použít Hansardovu hudbu v filmu Kráska v nesnázích. Naprosto povedená kombinace, nečekaná a přepěkná.
Glen Hansard si zahrál ve filmu Alana Parkera The Commitments, kde ztvárnil roli kytaristy jménem 'Outspan Foster'. Sám se později vyjádřil, že si účast ve filmu vyčítá, protože ho odvedla od budování vlastní hudební kariéry.
V roce 2006 si zahrál spolu s Markétou Irglovou hlavní role ve filmovém muzikálu Once, režírovaném bývalým členem The Frames Johnem Carneyem a částečně inspirovaném jeho kariérou pouličního hráče v Dublinu. Pro tento film také napsal hudbu.
Bylo vidět, že Glen se dobře baví a že si koncert spolu s diváky hodně moc užívá.

Přiznám se, že nejsem moc příznivcem diváckých popěvků, které zpěvák diriguje z pódia. Trošku je to podbízivé a laciné. U Glena Hansarda to ale působilo úplně přirozeně a bylo vidět, že takový kontakt s publikem jemu i všem dělá hodně dobře.

Glen jezdí do České republiky rád. Má tady hodně přátel a příznivců, a taky je z pódia pozdravil (hlavně ty z Valašského Meziříčí). Proto se ani nedivím, že i když jsme po celé Praze neviděly jediný plakát na koncert The Frames, koncert byl vyprodaný.
Koho to zajímá, tady je seznam písniček, které na koncertě zazněly:
Turbit
Keepsake
Rise
Finally
God Bless Mom
Falling Slowly
7 Day Mile
Song For Someone
Revelate
Fake
Sad Songs
Angel At My Table
People Get Ready
----------
The Cost
Santa Maria
Mighty Sword
----------
Perfect Opening Line
Star Star / Hotellounge
A pro zajímavost - Maruška zjistila na internetu, že další jeho vystoupení bude v Praze v divadle ARCHA 4. února 2007 a lístky už jsou v prodeji. Pro vozíčkáře je vstup zdarma a pro doprovod za polovic. Tak se už s Maruškou moc těšíme na další zážitek.
P.S.
Toto jsem ale nemohla pominout ..., nesdělit. Kousek od nás, taky skoro u pódia, stál ... "malý páníček". Takový ten liliputek, starý asi jako Maruška. I když nevím, nedal se věk moc odhadnout, možná i jako Maru bráchové, kolem třicítky, fakt nevím. Jen bylo zajímavý pozorovat, že on stál a Maruška seděla na vozíku a měli hlavy stejně vysoko. Páníček měl malé manšestrové sáčko, krátké zvlněné namelírované a trochu nagelované vlasy a byl takový vážný, tichý ... až smutný...
Trochu jsem měla kvůli němu na začátku ... starosti.
Když jsme tam totiž všichni stáli asi hodinu a stále se ještě nehrálo, protože klub byl sice už plný, ale venku bylo asi ještě 100 čekajících lidí, tak nejednou vedle mě stál vysoký tmavý kluk, mastný vlasy a náušnice v uchu. On hurónsky odstrčil bez vysvětlení toho malýho páníčka stranou. No, co mám říct - viděla jsem rudě.., ...to bylo něco pro mě, "ochránce chudejch", tentokrát "malejch"...
"No, to si snad děláte srandu? Myslíte, že ten kluk přes vás uvidí?" - musela jsem reagovat. Ostatní koukali jinam...
"Já jen první tři písničky.., fotím pro Rock Café..! - chabě se ten mastnej bránil. Upřímně - na fotografa teda nevypadal ani náhodou...
"No, tak snad by bylo dobrý to tomu klukovi říct, vysvětlit mu to .. a omluvit se hlavně, ne.. ?" vřelo to ve mě...
Ten malej tam stál, odsunutej za nás větší, .. mlčky, odevzdaně a ... nebránil se .., vůbec sakra neprotestoval. Bylo mi nanic a bojovala jsem sama se sebou. Mám tomu malýmu říct, aby šel blíž k Marušce, aby líp viděl ... a tomu mastnýmu vysvětlit, že přes něj i tak uvidí ... a může si klidně fotit ? Nebo se na to vykašlat, ... protože mi taky ten malej může říct: " .. starej se o sebe, babo praštěná .., starostlivá !" Ale dívat se na tu nespravedlnost a nezasáhnout, to mi prostě nešlo, ... tak jak..?
Nevěděla jsem fakt, co dělat, tak jsem si dala sama pro sebe limit - tři první písničky! Jestli ten mastnej kluk nevypadne jak říkal, tak toho malýho "ochráním". Ať chce, nebo ne... /... to je strašný, třeba nejsem normální ... mě v tu chvíli napadlo...!/ Nikdo kolem nás tu starost o malýho kluka liliputka - neměl ...
No a já, v rámci té hudební krásy a řevu prvních hitů, jsem na malýho kluka na chvíli zapomněla. No, už fakt nevím, kdy jsem se podívala, kde ten mrňavej stojí... a zda vidí!!!, ... což jsem měla v úmyslu řešit, že?... A najednou - koukám jako blázen..! Mastnej kluk nevím kdy odešel a ten malej? Stál přímo u pódia a spokojeně trsal do rytmu Glenovejch úžasnejch písniček.
Ulevilo se mi nesmírně. Vyřešilo se to vlastně beze mě a samo. No, úplně samo ne, samozřejmě, ale dobrou vůlí jinýho člověka - vysokýho mladýho kluka, kterej stál hodinu před začátkem u pódia, aby dobře viděl. A ten toho malýho nakonec pustil před sebe. Občas jsem během koncertu koukla na ty dva a trochu se mi dojetím stahoval krk - byli v pohodě. Do rytmu přešlapovali z nohy na nohu - malej jako velkej.
Maruška tleskala jak o život, zpívala většinu písniček, zná ty texty neomylně, prostě zažily jsme dvě hodiny přepěkné vzrušující hudby a světelné show. A Glenovy usměvavé oči mnohokrát za koncert zalítly dolů pod pódium - na šťastnou a rozzářenou fanynku Marušku.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | E-mail | 1. června 2007 v 16:44 | Reagovat

Zdravím,

potřebovala bych zjistit kdy má Glen další koncert a kde(jsem z Brna tak nejlíp něco poblíž? Seznámily jsme se s ním s kámoškama jeden rok na prázdninách v Telči a až druhej den ráno jsme z plakátů zjistily, že je slavnej irskej zpěvák-fakt je milej, přátelskej a jak krásně zpívá:-)

Dík

Markéta

2 venda venda | E-mail | 29. září 2007 v 23:02 | Reagovat

Cauky,potrebuji vedet kdy ma Glen koncert v Londyne!Diky moc

3 avtouris.info avtouris.info | E-mail | Web | 15. května 2018 v 4:31 | Reagovat

Автоюристы в алматы

http://avtouris.info/page/avtoyuristi-v-almati/
.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama