Frida Kahlo - cesta za osobností

30. října 2008 v 20:09 | většinou já ... |  zajímavosti

Frida Kahlo se narodila 6. července 1907 ve městě Coyoacán, které je od roku 1950 součástí Mexiko City.

Ve svých 6 letech prodělala virový typ dětské obrny, a přestože se potýkala s různými obtížemi spojenými s chorobou, projevovala se v ní už tehdy skvělá osobnost a temperament.


Aby překážek nebylo málo, autobus, kterým o mnoho let později jela (přesněji 17. září 1925), narazil do tramvaje. Zranění, které Frida utrpěla, ji málem stálo život. Strávila mnoho měsíců v nemocnici. Snažila se bojovat s nudou, zatímco se nemohla hýbat kvůli korzetu.

Tak začíná malovat...


Nejdříve používala vodové barvy svého otce Guiellma Kahlo. Ozdobila svůj korzet a malovala malé obrázky. Její matka Matilde Calderon jí poté nechala vyrobit stojan, aby se Fridě vleže lépe malovalo.

Převážně malovala sebe, díky zrcadlu, které viselo nad postelí. Svými obrazy uměla zachytit svůj vnitřní svět, pocity a hluboké myšlenky.

"Maluji většinou sebe sama, protože většinou jsem sama a znám se nejlépe."

Dva roky po nehodě zase chodila, i když ne dokonale. Vzala tři svoje obrazy a šla je ukázat malíři Diegu Riverovi, aby posoudil její práci. Ta ho naprosto uchvátila a přesvědčil Fridu, ať pokračuje v malování.

Setkávali se stále častěji a umělecké přátelství přerostlo v lásku. V říjnu 1929 se vzali. Časem se stali po světě známými. Po krůčkách se ale Frida začala osamostatňovat a vybudovala si renomé velké umělkyně.
Její styl byl jedinečný. André Breton, se kterým se setkala, ho zařadil do surrealismu. Frida namitla, že nemaluje sny ale vlastní realitu.


Byla první Mexičankou vystavující v Louvru. Vždy bojovala za své sny a štěstí. Když přišla do cesty nějaká překážka, byla pro ni výzvou. Malování jí hodně pomáhalo.


Vystavovat v Mexiko City byl vždycky její sen. Splnil se v roce 1953. O rok později zemřela.

Žila naplno až do posledního dne života. Plná optimismu a odvahy.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Peťa alias Joggy Peťa alias Joggy | Web | 6. května 2009 v 16:05 | Reagovat

Fridu Cahlo miluju, naprosto skvělá! Ten film byl nádhernej...Maruško poslala jsem Ti mail:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama