Nejslavnější Dubliňan James Joyce

9. března 2009 v 22:07 | většinou já ... |  co jsem hezkého četla
Při návštěvě Irska jsem v Dublinu sháněla knížku od Jamese Joyce "Dubliňané". Hned v prvním knihkupectví jsem měla štěstí. Navíc jsem ji nečekaně dostala od pana knihkupce jako dárek. Asi ti dnešní Dubliňané ty Joycovy Dubliňany moc nekupují... Knížka obsahuje patnáct krátkých povídek popisujících irskou střední třídu začátku 20. století. Četla jsem ji až doma a líbilo se mi, že se fiktivní příběhy odehrávají v reálných ulicích Dublinu. Měla jsem možnost se s mamkou procházet po Dublinu skoro tři týdny. Mohla jsem si tak představovat, kde hrdinové žili a kudy chodili.


James Joyce se narodil 2. února 1882 jako nejstarší z deseti dětí.

Po vystudování univerzity odešel do Paříže na oko studovat medicínu. Místo toho prošustroval spoustu peněz, které si jeho rodina mohla stěží dovolit. Po několika měsících se vrátil do Irska, protože jeho matka umírala na rakovinu. V Irsku zůstal do roku 1904, kdy v červnu potkal Noru Barncale, kterou si posléze vzal.

V srpnu 1904 byly vydány první krátké povídky v časopisu Irish Homestead. Po vydání dalších dvou povídek se s Norou odstěhovali do Chorvatska, kde Joyce učil na škole. James Joyce se celkem čtyřikrát vrátil do Irska, ale naposledy roku 1912.

Odjeli s manželkou do Terstu v Itálii, kde nakonec strávili skoro deset let. Naučili se jazyk a ten se stal běžně používaným v jejich domácnosti. Dokonce psal a publikoval články do novin v italštině. Také dával lekce anglické literatury.

Rok 1914 byl pro Joyce velmi důležitý. Vydali mu první povídku v Londýně a také sbírku povídek zvanou Dabliňané. Začal konečně pracovat na románu Oddyseus.

Když vypukla 1. světová válka byl James Joyce s rodinou nucen odejít do Curychu, kde po dobu války žili. Jejich bydlení bylo skromné a chudé. Vlastně nikdy neměl vlastní kancelář a při psaní Oddyssea, se inspiroval věcmi kolem sebe. V románu má hlavní hrdinka Molly Bloom charakteristickou mluvu Nory. Některé postavy zdědily povahu Joyceových přátel.

Básník Ezra Pound přesvědčil Jamese Joyce, aby se přestěhoval na chvilku do Paříže. Bylo z toho dvacet let.

Román Odysseus Jamese Joyce byl publikován 2. února 1922 Silvií Beach shodou okolností na autorovy čtyřicáté narozeniny. Pokračovala v tom do roku 1930, kdy se vzdala práv.

Na dalších deset let se staral o obchodní a právní záležitosti a korespondenci pan Paul Léon.

Poslední Joyceovou prací je Finnegans Wake publikovaný 4. května 1939. Byl to okamžitý hit, jak v Anglii, tak v Americe.

V roce 1940 James Joyce utekl na jih Francie před nacisty. Léon naštěstí stačil dát dohromady jeho věci a včas uschovat, a tak přežily válku. James Joyce zemřel kolem druhé ráno 13. ledna 1941 v Curychu. Jemu a jeho rodině tam poskytli azyl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama