Tibet do mé mysli opravdu pronikl

19. března 2009 v 19:26 | většinou já ... |  zajímavosti
V Praze proběhla výstava s názvem Tibet mysli.Výstava konaná v Novoměstské radníci vznikla u příležitosti 50. výročí útěku 14. dalajlámy před čínskou okupací do Indie.

Byly tu k vidění vzácné artefakty zapůjčené Národní galerií v Praze, Národním muzeem - Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a soukromými sběrateli.Na stěnách viselo několik krásných nástěnných maleb tzv. thangk., které zobrazovaly různé buddhy, bódhisattvy a božstva. Na svém blogu o buddhismu např. zmiňuji uzdravujícího Buddhu nebo Zelenou Taru. Také jsme si prohlédli, jak vypadají tibetské knihy i s dřevěnými matricemi, kterými je tiskli.

V jedné z místností stála velká socha Buddhy a nalevo od ní za sklem byly další menší sošky buddhů a skutečné ritualní předměty používané v klášterech. Nejvzácnějšími kousky byly asi tibetské masky, které nosí mniší tradičně při ritualních tancích a určitě nejzvláštnější zase dvě mísy z lidských lebek.

Také se návštěvník mohl dívat se na video, kde skupinka mnichů trpělivě pracovala na pestrobarevné mandale z písku.

Neměla bych zapomenout na rozsáhnou sbírku fotografií od Čechů (Josef Vaniš, Vladimír Sís,...), kteří navštívili Tibet. Zdokumentovaly období od padesátých let až do současnosti. Mnohdy jsou na nich zachyceny kláštery, které díky čínské kulturní revoluci už neexistují. Samozřejmě se nedají opomenout vystavené fotografie z několika velmi inspirujících návštěv Jeho Svatosti 14. dalajlámy v České republice.Čeští výtvarníci (František Drtikol, Dalibor Worm, Ivan Jelínek... a další) dostali také prostor vyjádřit, jak je ovlivnila tibetská kultura.Vážně zážitek...

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ivet ivet | E-mail | Web | 9. srpna 2009 v 10:45 | Reagovat

Náhodou jsem se dostala na vaše stránky, tiše pročítám a děkuji :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama