Tibetský španěl - malý pejsek s povahou velkého hafana

5. října 2014 v 22:45 | většinou já ... |  zajímavosti
Tibetský španěl - malý pejsek s povahou velkého hafana


Název španěl je trochu zavádějící. Španělsko (ani lovečtí psi španělé) při vzniku tohoto plemene nehráli roli. Pramenů popisujících jeho úplné začátky je velmi málo. Pochází z Tibetu, kde věří, že přináší štěstí. Vážené návštěvy toto krásné "lvíče" dostávaly darem. Čím menší velikost tím vzácnější pejsek, kterého lidé obvykle dávali mnichům do buddhistických klášterů, protože je chovali a dodnes chovají ve velké úctě.

Podle jedné legendy prý pomáhali roztáčet modlitební mlýnky, ale myslím, že pravděpodobnější je jiný příběh. Podle něj dělali mnichům milé společníky při meditaci a hlavně upozorňovali na cizí příchozí blížící se ke klášteru. Neznamená to, že by dokázali ubránit obydlí před zloději, ale protože spí jen na půl oka, dají včas vědět většímu obranáři. Nebojte, tibeťánci neštěkají bezhlavě a bezdůvodně.

V České republice se tibeťanek poprvé objevil už v roce 1987 z dánského chovu, přesto u nás stále není příliš známý.

(ilustrační foto)


Dorůstá přibližně do výšky 25 cm a váží 4 -7 kg. Je odolný, energický, veselý a velmi inteligentní. Je to pejsek, ale občas se v něm probudí hrdá kočička a zvědavá opička. S radostí se vydá na delší procházku, ale vybít energii (jako jiné rasy) na několikakilometrové túře nepotřebuje. Pravdou ale je, že s vámi půjde třeba na konec světa, jen když bude cestovat s milovaným páníčkem. Jindy (když je ošklivo) rád stráví den na gauči nebo vyvýšeném místě u okna, kde může pozorovat okolí. Hodí se proto i do malého bytu ve městě. Pozor, jeho nezávislá povaha mu někdy velí neuposlechnout povel ke mně. Když najde venku něco naprosto neodolatelného, stane se, že se mu nechce odcházet. Proto je lepší nepouštět ho z vodítka. Jedná se pouze o všeobecnou charakteristiku... někdo svého miláčka pouští na volno bez problémů. Zaleží, jestli se od vás nechá vycvičit. Každý pes je trošku jiný.


S dětmi všeobecně vychází velmi dobře. Jen je důležité nenechat děti a psy bez dozoru dospělého. Mnohdy si totiž myslí, že domácí mazlíček je plyšová hračka (tibeťánek vypadá roztomile a štěně obzvlášť) a mohou pejskovi neopatrným zacházením ublížit. Říká se o něm, že má sloní paměť a špatná zkušenost v mládí může negativním způsobem ovlivnit jeho chování v dospělosti. Do rodiny s velmi malými dětmi se tibetský španěl moc nedoporučuje. Pokud si pořizujete psa poprvé, nepsané pravidlo říká, že uvažovat o něm lze až děti dosáhnou 6 let, aby byly schopny pochopit, co všechno starost o psa obnáší. Je-li v domácnosti jiný pes nebo kočka, společné soužití ze strany tibeťánka nebude složité.

Pozor na množírny štěňat. V případě, že prodejce neznáte, nesouhlaste s předávkou štěněte jinde (benzínka apod.), než na místě odkud pochází. Pokud jsou to solidní chovatelé, rádi vás provedou prostory, kde a za jakých podmínek se štěně narodilo. Nezapomeňte chtít vidět alespoň jednoho z rodiču. Podezřelá je i nízká cena.


Mohu vás o něco poprosit? Nehádejte se před ním. Pokud máte v úmyslu např. kárat své děti, neměl by u toho být. Dusnou atmosféru těžko snáší. Jeho veselá povaha a schopnost vnímat emoce se dá docela dobře využít v canisterapii (léčba psem). Také dosahuje skvělých výsledků na výstavách. Agility není zrovna jeho parketa, ale velmi úspěšné výjimky potvrzují pravidlo. O "záchranářích z Tibetu" je také čas od času slyšet.

Srst má samočistící s podsadou pro lepší tepelnou izolaci (zlatý retrívr má podobnou). Není náročná na údržbu. Nemusí se stříhat, jen je potřeba občas odstraňovat chloupky mezi bříšky tlapek. Úplně stačí ho jednou dvakrát za týden důkladně vyčesat jemnějším kartáčem. Soustřeďte se na oblast za ušima a ocas, kde se mohou tvořit "dredy". V období přesrsťování věnujte srsti zvýšenou pozornost - pokud možno vyčesávat každý den. Také neuškodí psího společníka jednou za čas vykoupat.

Všechny kombinace barev jsou přípustné.

Nejběžnější zbarvení je sobolí (odstíny zlaté, krémové, rezavé, červené a také s nádechem šedé).


Dále pak particolor a tricolor.


Velmi zajímavá je také barva black and tan (černá s pálením).


Nesmí chybět bílé a černé zbarvení.


Čumák by měl být černý a stejně tak lemování kolem očí.

V porovnání s ostatními plemeny malého vzrůstu je tibetský španěl považován za zdravého a dlouhověkého. Dožívá se někdy až 16 let. Přesto i jeho někdy může trápit nemoc, jako např. PRA (progresivní retinální atrofie), která může postupem času vést k úplné slepotě. Veterinář na toto onemocnění může přijít mnohem dřív, než se objeví symptomy - vyšetřením očí nebo přesnějším genetickým testem. Je třeba kontrolu provádět pravidelně, nejen v případě chovu, aby potomci nebyli nositeli stejného genu.

"Uplakané oči" jsou další problém, který se může objevit. Příčina nemusí být hned jasná. Někdy dlouhé fousky na tváři dosáhnou až do oka a podráždí jej, nebo se do očí dostanou částečky prachu či pylu, jak čuchá po zemi. Alergie se také nedá vyloučit. Pokud vás slzení pejska znepokojuje (např. má zarudlé spodní víčko) navštivte raději veterináře.

Základem zdravého a dlouhého života psa je kvalitní krmivo. V žádném případě mu nedávejte lidské jídlo! Takové jednání může způsobit i smrt! Jedovaté je například hroznové víno nebo rozinky, kdy i při malém množství selhávají ledviny. Avokádo obsahuje látku zvanou persin, která může způsobit otravu (např. i u andulek). Rebarbora je pro psa taktéž život ohrožující, hlavně její listy. Jablko a třešně mohou hodně potrápit. Čaj a kávu do skupiny nebezpečných potravin musíme také zařadit kvůli možné zástavě srdce. Rozpad červených krvinek způsobuje cibule a česnek. Pozor na sladidlo XYLITOL -používá se ve žvýkačkách a různých sladkostech. Znám případ, kdy labrador kvůli němu musel absolvovat výplach žaludku. Co by to teprve udělalo s žaludkem malého tibeťánka? Ani nepomyslet... a poslední stejně škodlivá na seznamu je čokoláda.


Tibetský španěl není pro každého. Někomu může vadit jeho nezávislá povaha. Často se rád uvelebí na klíně páníčka nebo jiné oblíbené osoby, což někomu může být nepříjemné. Pokud máte doma drahý a vzácný nábytek a nechcete, aby na něj pes skákal, těžko tomu u tibeťánka zabráníte. Má totiž moc rád výšky. V minulém životě byl nejspíš horolezec. Nenechávejte ho o samotě příliš dlouho, může to vést k destruktivnímu chování. Ale to platí pro všechna plemena. Pokud nemáte čas, psa si nepořizujte! Rybičky budou pro vytížené jedince lepší.

My si nedávno pořídili Charlieho. Je to zlatíčko a jsem ráda, že ho pro nás neteř Sarinka našla... Usmívající se Určitě bude nádherný a chytrý po úspěšných rodičích.

Táta Ladislav a maminka CatalinaMalá galerie Charlieho:

Důležité odkazy:


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Gil Gil | Web | 5. října 2014 v 22:58 | Reagovat

Jsou nádherní a je to úžasně napsané♥ :-) Neméně krásná je ta fotografie s dalajlamou♥♥♥
Viděla jsem o těchto pejscích (u babičky v televizi) bezva dokument.

2 maruska17 maruska17 | 5. října 2014 v 23:15 | Reagovat

[1]: díky moc... vážně roztomilé plemeno :)

3 ATA ATA | E-mail | 23. března 2018 v 1:41 | Reagovat

Taky mám tibetku, černou s bílými znaky. Dva roky jsem se trpělivě trápila s její (ne)výchovou, dělá si co chce sama. Tak jsem to vzdala a teprve tím se jakoby obrátila, teď se snaží mi naopak ve všem vyhovět, doslova se vnucuje, je tím až roztomilá. Chovám se k ní výhradně laskavě, nikdy ani nezvýším hlas, není to třeba. Tibetka je veselá, hravá a pořád dobře naladěná, je to nakažlivé! :D  :D  :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama