Colm Mac Con Iomaire přichází s novým albem ‘And Now The Weather’

30. dubna 2015 v 23:52 | většinou já ... |  cesta za hudbou
Známý houslista Colm Mac Con Iomaire 17. dubna vydal své druhé sólové album And Now The Weather. Spatřilo světlo světa sotva před pár dny a už v recenzích můžeme číst slova jako "krásné", "skvělé", "úžasné"... "prostě opravdový klenot".(design Sheila Mac Nally)
Album obsahuje 10 krásných skladeb, na kterých spolupracovalo mnoho uznávaných muzikantů (např. Liam Ó'Maonlaí, Carol Keogh, Colm Ó'Snodaigh a Colm Quearney)

  1. The Finnish Line
  2. A Study of Scarlet
  3. Set Sail
  4. Flower
  5. In The Arms of Angel
  6. The White Boat-Liam O' Reilly
  7. Mood Alabama
  8. The Legend of Oisín
  9. Sappho's Daughter
  10. A Farewell to the SeaAutor videa Myles O´Reilly

Colm Mac Con Iomaire má na kontě už jedno sólové album s názvem The Hare´s Corner (Zaječí koutek) z roku 2008. V jednom z rozhovorů vyprávěl příběh o původu názvu. Jednou se bavil se svým otcem a Irové mají prý ve zvyku nechat při sekání trávy kousek neposekaný, aby se zajíci měli kam schovat. Podle legendy totiž oplývají magickými schopnostmi. Navíc region, ze kterého Colm pochází, nazval aktivista Mairtin O Cadhain "zaječím koutkem" irštiny. Pro místní je irština stále prvním jazykem.


Pochází z muzikantské rodiny. Jeho otec se věnoval tradičnímu zpěvu sean-nós a měl rád folkór. Maminku odmalička slýchával hrát na piáno a housle. Vnímavost a lásku k hudbě tedy zdědil v genech. Díky bohatým zkušenostem s různými hudebními žánry se nebojí klasickému zvuku houslí vdechnout zcela nový život... v jednotlivých skladbách lze slyšet chór i kytaru, banjo, piano či perkuse, které nádherně dolaďují atmosféru celého alba.


(Colm na festivalu Other Voices ve irském městě Dingle v roce 2014)


Colm už na střední škole v roce 1987 s kamarády založil skupinu Kíla. Na první koncert přišli všehovšudy tři lidi, ale postupem času získala Kíla věhlas a začala jezdit po festivalech zvučných jmen jako Glastonbury, Stockholm Water Festival, Dún Laoghaire Festival of World Cultures nebo Electric Picnic.


Neocenitelné zkušenosti získal také na slavné dublinské ulici Grafton Street, kde veřejnosti předvádí svůj talent mnoho umělců. Tady mimo jiné potkává Glena Hansarda a v roce 1990 vzniká kapela The Frames, která znamená v Colmově kariéře velký zlom.

Společně vydali několik alb (Another Love Song, Fitzcarraldo. Dance The Devil, Burn The Maps, The Cost, Breadcrumb Trail, Set List...) Poslední dvě alba byla natočena na koncertech v Irsku a Česku. Živá vystoupení The Frames jsou nezapomenutelným zážitkem. Důkazem jsou letošní vyprodané červencové koncerty k 25. výročí kapely v Dublinu a Corku. Dalším mezníkem v kariéře lze (i když nepřímým) považovat rok 2008, kdy Glen Hansard s Markétou Irglovou (The Swell Season) získávají Oscara za píseň Falling Slowly k filmu Once. Díky této prestižní ceně se všem otevírají nové možnosti. Colm Mac Con Iomaire s nimi odehrál mnoho koncertů, ale měl dost času věnovat se vlastní tvorbě.


Autor videa Myles O´Reilly


Vytvořit sólo album vyžadovalo odvahu a nadšení. Tahounem kapely The Frames byl Glen Hansard. Najednou veškerá zodpovědnost ležela na Colmovi. Nový, svým způsobem děsivý, přesto vzrušující pocit. Druhé sólové album And Now The Weather dokazuje, že stojí za to si věřit a jít za svými sny.

Oficiální stránky: Colm Mac Con Iomaire
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lída Lída | 1. května 2015 v 0:16 | Reagovat

Wow, parádní článek, díky :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama